Bezsenność – Jak szybko zasnąć?

Zgodnie z wytycznymi grupy lekarzy, bezsenność to trudność zasypiania lub pozostawania w stanie snu, nawet jeśli dana osoba ma taką możliwość. Osoby cierpiące na bezsenność mogą czuć się niezadowolone ze swojego snu i zwykle doświadczają jednego lub więcej z następujących symptomów: zmęczenia, niskiego poziomu energii, trudności z koncentracją, zaburzeń nastroju i zmniejszonej wydajności w pracy lub w szkole.

Jak długo trwa bezsenność?

Bezsenność można scharakteryzować na podstawie czasu jej trwania. Ostra bezsenność jest krótka i często się zdarza z powodu okoliczności życiowych (na przykład, kiedy nie można zasnąć w nocy przed egzaminem lub po otrzymaniu stresujących lub złych wiadomości). Wiele osób mogło doświadczyć tego rodzaju zakłócenia snu i zwykle ustępuje bez żadnego leczenia.

Przewlekła bezsenność to zakłócony sen, który występuje co najmniej trzy noce w tygodniu i trwa co najmniej trzy miesiące. Przewlekłe zaburzenia bezsenności mogą mieć wiele przyczyn. Zmiany w środowisku, niezdrowe nawyki snu, praca zmianowa, inne zaburzenia kliniczne i niektóre leki mogą prowadzić do długotrwałego niedostatecznego snu. Osoby cierpiące na przewlekłą bezsenność mogą skorzystać z niektórych form leczenia, aby pomóc im powrócić do zdrowych schematów snu. Przewlekła bezsenność może być współwystępująca, co oznacza, że jest związana z innym problemem medycznym lub psychiatrycznym, chociaż czasami trudno jest zrozumieć związek przyczynowo-skutkowy.

Osoby cierpiące na bezsenność mają tendencję do trudności z zasypianiem, pozostawania w stanie uśpienia i / lub budzą się zbyt wcześnie rano. Leczenie bezsenności może obejmować behawioralne, psychologiczne, medyczne komponenty lub ich kombinację. Ty i Twój lekarz będziecie musieli porozmawiać o swojej konkretnej sytuacji i historii bezsenności, a także o jej przyczynach, aby zdecydować się na najlepszy plan leczenia.

Bezsenność – kilka faktów

Bezsenność jest częstym problemem ze snem u dorosłych. National Institutes of Health szacuje, że około 30 procent ogólnej populacji narzeka na zaburzenia snu, a około 10 procent ma podobne objawy zaburzeń czynnościowych w ciągu dnia, zgodne z diagnozą bezsenności.

W ankiecie National Sleep Foundation (NSF) z 2005 roku ponad połowa osób zgłosiła co najmniej jeden objaw bezsenności (trudności z zasypianiem, dużo przebudzenia w nocy, zbyt wczesne obudzenie się i niemożność ponownego zasypiania, lub budząc się z uczuciem braku odświeżenia) co najmniej kilka dni w tygodniu w ciągu ostatniego roku. Trzydzieści trzy procent stwierdziło, że co najmniej jeden z tych objawów występuje każdej nocy lub prawie każdej nocy w ubiegłym roku. Dwa najczęstsze objawy, doświadczane co najmniej kilka dni w tygodniu w ciągu ostatniego roku, obejmowały budzenie się w stanie nieużywania i budzenie się w ciągu nocy. Ankieta NSF z 2002 r. Wykazała, że ​​63 procent kobiet (w porównaniu z 54 procentami mężczyzn) doświadczało objawów bezsenności co najmniej kilka nocy w tygodniu.

Są interesujące trendy związane z bezsennością. Na przykład, 68 procent dorosłych w wieku od 18 do 29 lat zgłosiło objawy bezsenności w porównaniu z 59 procentami osób w wieku od 30 do 64 lat i tylko 44 procent osób w wieku powyżej 65 lat. Nie dziwi fakt, że rodzice zgłaszają więcej objawów bezsenności niż dorośli bez dzieci w gospodarstwie domowym (66 vs 54 procent).

Jak szybko zasnąć?

W wielu przypadkach bezsennoścą można skutecznie zarządzać, zmieniając styl życia lub stosując domowe środki zaradcze. Ciepłe mleko, herbata ziołowa i waleriana to tylko niektóre z naturalnych środków nasennych, które możesz wypróbować.

Medytacja jest naturalną, łatwą i bezużyteczną metodą leczenia bezsenności. Według National Sleep Foundation medytacja może pomóc w poprawie jakości snu, a także ułatwić zasypianie i zasnąć.

Medytacja może również pomóc w objawach chorób, które mogą przyczyniać się do bezsenności. Obejmują one:

  • naprężenie
  • niepokój
  • depresja
  • problemy trawienne
  • ból

Dostępnych jest wiele aplikacji i filmów, które pomogą Ci medytować.

Badania są niejednoznaczne w odniesieniu do tego, czy melatonina może rzeczywiście pomóc w leczeniu bezsenności u osób dorosłych. Istnieją pewne dowody, że suplementy mogą nieznacznie skrócić czas zasypiania, ale potrzebne są dalsze badania.

Olejki eteryczne to silne aromatyczne płyny z różnych roślin, kwiatów i drzew. Ludzie leczą różne schorzenia, wdychając oleje lub masując je w skórę. Ta praktyka nazywa się aromaterapia.

Olejki eteryczne, które mają pomóc Ci spać, obejmują:

  • rumianek
  • drewno cedrowe
  • lawenda
  • drzewo sandałowe
  • gorzka pomarańcza

Wywiad

Bezsenność to nie tylko uciążliwość lub mała niedogodność. To prawdziwe zaburzenie snu i można je leczyć.

Jeśli uważasz, że masz bezsenność, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Badając możliwe przyczyny, możesz uzyskać odpowiednie i bezpieczne leczenie, którego potrzebujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *