Zioła na łuszczycę. Jakie najlepsze?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą. Warto więc zorientować się, jakie zioła na łuszczycę, które działają korzystnie. Charakteryzuje ją tendencja do remisji i nawrotów. Na szczęście nie jest zbyt dokuczliwa, czy uciążliwa. Trzeba jednak mieć świadomość, że stanowi bardzo duży problem estetyczny. Stąd tak wielu na nią narzeka. Co prawda nie jest zakaźna, ale mimo to chorzy skutecznie izolują się od otoczenia. Powodem jest właśnie wspomniany wygląd. Dlatego warto, aby osoba obarczona tą chorobą zaczęła z nią jak najszybciej walczyć, chociażby poprzez stosowanie domowych sposobów. Warto wobec tego dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Statystyki wskazują na to, że w Polsce na łuszczycę choruje blisko milion osób. Wielu ludzi wstydzi się tej choroby, co powstrzymuje ich przed pójściem do lekarza. A to poważny błąd. Zdecydowana większość chorych nie ma pojęcia o tym, jak się w tym przypadku leczyć. Istnieją różne sposoby leczenia tej przypadłości. Niekiedy trzeba stosować silne leki, czasem wystarczą zioła. Trzeba tylko je umiejętnie łączyć, aby przygotowywane w zaciszu własnego domu mikstury, działały naprawdę skutecznie i szybko, bo to jest w tym wypadku najważniejsze.

Zioła na łuszczycę. Łuszczyca krostkową

Łuszczyca krostkowa charakteryzuje się pęcherzykami znajdującymi się na dłoniach i podeszwach – w tych miejscach występuje najczęściej. Krosty te mają różną wielkość i w dodatku są wypełnione treścią ropną. Co prawda można łagodzić i leczyć ten stan rozmaitymi lekami czy maściami, ale dużo lepszym rozwiązaniem w tym wypadku są jednak zioła na łuszczycę. Przydatna może tu być mieszanina przygotowana z lawendy i oliwy z oliwek. Tym sposobem można nawilżyć suchą i podrażnioną skórę. Lawenda to doskonałe zioło na problemy skórne, jakimi jest właśnie łuszczyca. Zawiera przede wszystkim duże ilości garbników, a także wiele minerałów. Z lawendy właśnie można uzyskać olejek eteryczny posiadający złożona budowę wykazującą szerokie działanie antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze. Dzięki tym właściwościom dochodzi do przyspieszenia regeneracji naskórka i procesu gojenia się rozmaitych ran. Także olejek przygotowany na bazie krwawnika i wiesiołka dodany do kąpieli również skutecznie zmniejsza łuszczenie. Krwawnik działa nie tylko odkażająco, ale i przeciwgrzybicznie. Pozytywnie wpłynąć na łuszczycę może też łopian. Należy zażywać go trzy razy dziennie po jednej łyżeczce.

Zioła na łuszczycę głowy i paznokci

Łuszczyca paznokci objawia się powstawaniem pojedynczych wgłębień. Są duże, głębokie, mają nieregularny kształt. Zmiany te pojawiają się głównie na płytce paznokciowej dłoni. U stóp pojawiają się wyłącznie sporadycznie. Osoby, które mają łuszczycę głowy i paznokci, czy w ogóle jakąkolwiek łuszczycę, powinny unikać stresu, gdyż ten tylko ten stan nasila. W tym celu wystarczy stosować takie zioła na łuszczycę jak liść melisy, kłacz, korzenia kozłka czy liści i kwiatów lipy. Eksperci podkreślają, że w tym stanie należy również zadbać o właściwe odtrucie organizmu z toksyn. W tym celu zaleca się stosowanie naparów ze skrzypu polnego, ziela i kwiatów akacji, a także mniszka pospolitego. Mówi się także, że w przypadku problemów z łuszczycą, nie można zapominać o wątrobie. Jej poprawne funkcjonowanie ma duże znaczenie przy problemach skórnych. Kiedy mówimy o łuszczycy głowy czy paznokci musimy pamiętać o tym, aby wykwity regularnie smarować środkami natłuszczającymi. W tym celu może posłużyć parafina ciekła, wazelina, lanolina czy olejki przygotowane na bazie ziół. Także mydło stosowane do mycia rąk powinno być stworzone na bazie ziół. Zioła, jakie doskonale nadają się w tym zakresie to rzewień, liście brzozy, skrzyp, perz, fasola i akacja. Należy umieścić je w młynku i zmielić, a następnie zaparzyć w termosie przez kilka czy kilkanaście godzin. Łyżeczkę tak przygotowanego proszku należy zastosować na litr wody.

Zioła na łuszczycę stawową

Łuszczyca stawowa to inaczej łuszczycowe zapalenie stawów. Jej objawami są – wykwit na skórze, obrzęk, ból i sztywność stawów. Leczenie łuszczycy stawowej może odbywać się na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest oczywiście stosowanie ziół. Zaleca się tu głównie zioła na łuszczycę o właściwościach złuszczających naskórek. Do wyboru chorzy mają stosowanie doustne oraz zewnętrzne. Zabierając się za przygotowanie naparu, można wykorzystać jakie zioła jak: aminek, mniszek lekarski, gwiazdnica pospolita czy wiesiołek. Z kolei korzeń łopianu, jak i uczep trójlistkowy nadaje się do stosowania wewnętrznego i bezpośredniego na skórę. Do natłuszczania skóry przydać się może olejek arganowy. W Internecie istnieją też przepisy, które pomagają w przygotowaniu specjalnych mikstur służących do walki z łuszczycą stawową.

Podsumowanie

Przyczyny łuszczycy nie zostały do końca zdiagnozowane. Lekarze podkreślają, że dużą rolę odgrywają w tym wypadku skłonności genetyczne. Poza tym łuszczyca może pojawiać się na skutek stresu lub zakażenia paciorkowcem. Należy również podkreślić, że choroba ta nie jest zakaźna. Mimo to łuszczyca to bardzo nieprzyjemna choroba, która wiąże się przede wszystkim ze zmianami skórnymi mającymi niekorzystny wpływ na wygląd chorego. Nic więc dziwnego, że tak wielu ludzi cierpi z tego powodu. Wyróżnia się różne rodzaje łuszczycy. Wśród nich jest przede wszystkim łuszczyca krostkowa, łuszczyca głowy i paznokci, a także łuszczyca stawowa. Z każdą z nich można walczyć na wiele różnych sposobów. Specjaliści zalecają pacjentom nie tylko sposoby typowo farmakologiczne, ale również bardziej domowe metody. Chodzi tu przede wszystkim o zioła na łuszczycę. Można stosować je na różne sposoby. Chorzy często przygotowują specjalne napary do picia, a także inne mikstury przeznaczone do bezpośredniego stosowania na zmiany. Miejsca obarczone tą chorobą wymagają szczególnej uwagi. W tej sytuacji należy unikać podrażniających skórę i pogarszających stan kosmetyków i innych produktów. Leczenie z reguły bywa dość długotrwałe i intensywne. Tylko cierpliwość i stosowanie odpowiednich metod może przyczynić się do pozbycia się tego nieprzyjemnego, niezwykle dokuczliwego wręcz stanu. Jedną z najlepszych metod walki z łuszczycą są zioła, które można używać w tym zakresie w różnoraki sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *