Zioła moczopędne – lista skutecznych, film oraz wnioski

Ściśle mówiąc, środek moczopędny zwiększa wydzielanie i eliminację moczu z organizmu. Zioła moczopędne są substancją, która zwiększa objętość wytwarzanego moczu, w zdrowych lub niezdrowych nerkach, poprzez promowanie wydalania soli i wody. Stosuje się w celu zmniejszenia obrzęku, zwłaszcza w chorobach serca, wątroby lub nerek, w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, a czasami w leczeniu jaskry.

Czym są zioła moczopędne?

W medycynie z jej starożytnymi tradycjami, środek moczopędny zwykle oznacza ziele, które ma jakiś korzystny wpływ na układ moczowy. Tak więc ta kategoria może obejmować leki albo zioła moczopędne i środki przeciwzapalne. Odgrywają istotną rolę w każdym dobrym leczeniu choroby, ponieważ pomagają organizmowi eliminować odpady i wspierają cały proces wewnętrznego oczyszczania, który jest potrzebny.

Jak działają zioła moczopędne?

Jeśli ograniczymy diuretyki ziołowe (zioła moczopędne) do ścisłego znaczenia tego słowa, wydaje się, że istnieją trzy szerokie grupy, te, które zwiększają przepływ krwi nerkowej (stymulowanie), te, które zmniejszają resorpcję wody w nerkach (osmotyczne) oraz te, które zwiększają pojemność minutową serca.

Stymulujące zioła moczopędne działają drażniąco na nerki, tak że starają się spłukać szkodliwą substancję (np. Juniperus communis działa w ten sposób). Obejmują one także zioła zawierające kofeinę (np. herbata i kawa), które zwiększają przepływ krwi w nerkach przez działanie na serce lub inne części ciała. Ponieważ przez nerki przepływa więcej krwi, powstaje więcej moczu. Składnikami, które podrażniają mechanizm resorpcji w ten sposób, są często lotne oleje, saponiny lub alkaloidy.

 • Arctostaphylos uva-ursi (mącznica lekarska)
 • Juniperus communis (juniper)
 • Apium graveolens (aeler)
 • Betula alba (brzoza srebrna)
 • Petroselinum crispum (pietruszka)

Osmotyczne zioła moczopędne działają na wiele różnych sposobów, ale często powodują diurezę ze względu na składniki, takie jak głównie śluz i polisacharydy, które powodują reakcję odruchu nerwowego przez wyściółkę jelita, aby rozrzedzić wydzieliny śluzowe i wydalić je przez nerki. Ponieważ większe i / lub niemetabolizowane cukry przenikają do moczu, ta zmiana przyciągania osmotycznego powoduje utratę większej ilości wody (np. Agropyron repens i Zea Mays działają w ten sposób).

 • Agropyron repens (couch grass)
 • Zea mays (jedwab kukurydziany)
 • Althea officinalis (marshmallow)
 • Taraxacum officinalis folia (liść mniszka lekarskiego)

Czynniki stymulujące układ krążenia lub obwodowe działają poprzez zwiększenie przepływu krwi przez nerki, a tym samym szybkości filtracji kłębuszkowej. Do pewnego momentu każdy nadmiar przesączu kłębuszkowego można ponownie wchłonąć z kanalików nerkowych, ale jeśli jest on zbyt wysoki, wówczas zwiększa się objętość moczu. Zioła, które zwiększają pojemność minutową serca i / lub stymulują krążenie obwodowe obejmują:

 • Achillea millefolium (yarrow)
 • Crataegus spp. (hawthorne)
 • Cytisus scoparius (scotchbroom)
 • Convallaria majalis

Inne skuteczne zioła moczopędne

Herbata z mniszka lekarskiego

Artykuł opublikowany w sierpniowym numerze „Integrative and Comparative Biology” donosił, że 85 gatunków roślin ma działanie moczopędne. W związku z tym kilka herbat ziołowych uważa się za mające działanie moczopędne. Herbata mniszka lekarskiego jest jedną z takich herbat, o długiej historii stosowania w leczeniu wątroby, pęcherzyka żółciowego i problemów trawiennych, a także do stosowania jako środek moczopędny.

Skrzyp

Skrzyp to zioło, które od starożytności było używane jako lekarstwo, a także tradycyjnie używane jako środek moczopędny. W raporcie z marca 2014 r. Opublikowanym w „Komplementarnej i alternatywnej medycynie opartej na dowodach” zbadano objętość moczu u 36 zdrowych osób płci męskiej po leczeniu naprzemiennym Equisetum arvense lub ekstrakt ze skrzypu polnego, placebo i hydrochlorotiazydu – wspólnego leku moczopędnego. Badacze stwierdzili, że ekstrakt ze skrzypu jest równie skuteczny jak hydrochlorotiazyd. Autorzy badania sugerują, że wiele związków tej rośliny jest związanych z łagodnym działaniem moczopędnym, jednak ponieważ w tym badaniu wykorzystano ekstrakt ze skrzypu, a nie herbatę, nie jest znana skuteczna dawka herbaty ze skrzypu. Ale nadal, nasze zioła moczopędne zawierają skryp.

Czarna i zielona herbata

W przeciwieństwie do herbat ziołowych, które zazwyczaj nie zawierają kofeiny, czarna i zielona herbata naturalnie zawierają kofeinę. Powszechnie uważa się, że napoje zawierające kofeinę odwadniają się lub działają jako zioła moczopędne. Wniosek ten wynika jednak z badań, w których duże dawki kofeiny podano jednocześnie, przy czym poziom kofeiny jest znacznie wyższy niż naturalne ilości zawarte w herbacie. Przegląd opublikowany w „European Journal of Clinical Nutrition” z lipca 2006 r. stwierdził, że spożycie kofeiny z herbaty nie wywoła efektu moczopędnego.

Zioła moczopędne – Film

Zioła moczopędne – Wnioski

U większości osób filiżanka herbaty ziołowej – nawet jeśli uważa się ją za łagodny środek moczopędny – nie będzie miała żadnych niepożądanych skutków. Jednak leki moczopędne na receptę są powszechnie stosowane w celu pozbycia się nadmiaru płynów w celu leczenia stanów takich, jak zastoinowa niewydolność serca, wysokie ciśnienie krwi i niektóre rodzaje chorób nerek i wątroby. W takich przypadkach decydujące znaczenie ma skuteczność i bezpieczeństwo leku moczopędnego i nie zaleca się stosowania ziołowych terapii jako substytutu. Terapie ziołowe nie są regulowane tak jak leki, aw większości przypadków niewiele wiadomo o interakcjach leków lub działaniach niepożądanych. Nadmierna utrata płynów z diuretyków może spowodować odwodnienie i zaburzyć równowagę elektrolitową, co może zagrażać życiu. Jeśli masz zatrzymanie płynów i chcesz rozważyć użycie herbaty ziołowej w leczeniu tego schorzenia, najpierw porozmawiaj z lekarzem o ryzyku i korzyściach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *