Przyprawy i zioła, które pomogą Ci zachować zdrowie

„Zioła i przyprawy sprawiają, że jedzenie jest smaczniejsze, a jednocześnie poprawia zdrowie” – mówi Moreno, adiunkt w dziedzinie żywienia na University of Miami i dietetyk z Miami Marlins. „Powinieneś regularnie gotować z ziołami i przyprawami – i, jeśli to możliwe, używając kilku naraz.”

Zioła takie jak czosnek są częścią rośliny, a przyprawy takie jak cynamon są zwykle wytwarzane z nasion, jagód, kory lub korzeni rośliny. Obie są wykorzystywane do aromatyzowania żywności, ale badania pokazują, że są pełne zdrowych związków i mogą pomóc w zapobieganiu chorobom i chorobom. „Wszystkie zioła i przyprawy zwalczają stany zapalne i zmniejszają uszkodzenia komórek organizmu” – mówi Moreno. „To dlatego, że każdy z nich jest bogaty w fitochemikalia, które są zdrowymi chemikaliami roślinnymi”.

Dodanie ziół i przypraw do diety ma jeszcze jedną zaletę: „Ponieważ są tak aromatyczne, ułatwiają ograniczenie mniej zdrowych składników, takich jak sól, cukier i tłuszcz”, mówi dr Adrienne Youdim, profesor nadzwyczajny medycyny w UCLA David Geffen School of Medicine.

Wybierz prawdziwą rzecz

Być może zauważyłeś, że niektóre zioła i przyprawy są sprzedawane jako suplementy (np. Olej z oregano lub kapsułki ekstraktu cynamonowego). O ile lekarz nie zaleci inaczej, „najlepiej spożywać zioła lub przyprawy zamiast przyjmować je w formie tabletek” – mówi Youdim.

Mówi, że nie ma zbyt wielu przepisów dotyczących suplementów i nie ma nadzoru rządu. Tak więc kapsułka może nie mieć ilości czegoś, za czym się podaje, lub może mieć niezdrowe dodatki. „Nie ma wady używania ziół i przypraw w jedzeniu” – mówi Youdim.

„Jedzenie to armia” – mówi Moreno. „Związki z ziół i przypraw, a także inne pokarmy, które jesz, działają razem, aby zapewnić korzyści zdrowotne. Nie wiemy, czy otrzymujesz taki sam wynik, biorąc jeden składnik jako suplement. „

Najlepsze zioła dla twojego zdrowia

Jeśli nie masz ochoty na gotowanie z ziołami i przyprawami, Moreno zaleca spróbowanie uszczypnięcia na raz, aby dowiedzieć się, które składniki i kombinacje smaku Ci się podoba. „Nawet niewielkie ilości mogą przynosić korzyści zdrowotne”, mówi.

Oto kilka wyjątków, o których warto pomyśleć o dodaniu do następnego posiłku:

Kardamon: Ta słodka, ostra przyprawa jest w wielu mieszankach przypraw dyniowych. Jest znany z łagodzenia rozstrój żołądka, a badania laboratoryjne pokazują, że może również pomóc w walce z zapaleniem, obniżeniu ciśnienia krwi i odgrywają rolę w zapobieganiu wzrostu komórek rakowych. Jeszcze jeden profit? „Ze wszystkich przypraw kardamony są szczególnie bogate w minerały, takie jak magnez i cynk” – mówi Moreno.

Papryczka chili: świeże, suszone lub sproszkowane, chili dostarczy ci kopniaka. Mogą również zwiększyć twój metabolizm i pomóc utrzymać zdrowe naczynia krwionośne. Jednym z możliwych powodów jest kapsaicyna – związek, który sprawia, że ​​są ostre.

Cynamon: „Cynamon jest świetny, ponieważ jest słodki, ale ma niską zawartość kalorii i cukru”, mówi Moreno. „Plus, jest łatwy do znalezienia i niedrogi, i można go dodać prawie do wszystkiego, w tym do kawy i herbaty.”

Badania laboratoryjne pokazują, że cynamon może również pomóc w stanach zapalnych, odeprzeć wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki, zwalczać bakterie, a nawet chronić przed stanami, które wpływają na mózg lub układ nerwowy, takimi jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.

Niektóre badania sugerują, że może to pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą lub chorujących na tę chorobę, ale inne badania tego nie potwierdzają. „To może być część zdrowej diety, ale nie myl go z lekiem na cukrzycę” – mówi Moreno.

Kakao: Możesz myśleć o kakao jako kluczowy składnik czekolady, ale jest to przyprawa z wieloma dodatkami zdrowotnymi. Kakao pełne jest flawonoidów, które są przeciwutleniaczami, które, jak wykazano, poprawiają zdrowie serca. Flawonoidy robią to poprzez obniżanie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi oraz pomagają utrzymać zdrowe tętnice wieńcowe (serce), między innymi.

Kmin: Używany na całym świecie i znany jako główny składnik wielu potraw indyjskich, kminek jest naturalnie bogaty w żelazo. Może również odgrywać rolę w utracie wagi. Jedno z badań 88 kobiet z nadwagą wykazało, że ci, którzy jedli nieco mniej niż łyżeczka kminku dziennie podczas diety niskokalorycznej, stracili więcej tkanki tłuszczowej i masy ciała niż ci z tej samej diety, którzy nie dodawali kminku.

Czosnek: Ta roślina ma potężny związek zwany allicyną. Badania laboratoryjne wykazały, że może to zmniejszyć szanse zachorowania na serce, a nawet może pomóc zatrzymać rozwój komórek nowotworowych. Inne badania pokazują, że regularne spożywanie czosnku może pomóc w podwyższeniu poziomu cholesterolu i nadciśnienia. Ale aby uzyskać korzyści, trzeba posiekać lub zmiażdżyć goździk: Allicin powstaje dopiero po pocięciu lub zmiażdżeniu komórek w czosnku.

Imbir: Tak, imbir naprawdę może pomóc w rozstrój żołądka. „Działa uspokajająco na wyściółkę układu trawiennego i może łagodzić nudności” – mówi Moreno.

Badania laboratoryjne pokazują również, że imbir ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające i może odgrywać rolę w zapobieganiu chorobom takim jak rak.

Rozmaryn: niezwykle pachnące zioło, rozmaryn jest bogaty w przeciwutleniacze, które zapobiegają uszkodzeniom komórek, mówi Moreno. Nawet wąchanie może być dla ciebie dobre: ​​Jedno z badań wykazało, że ludzie, którzy mają powiew rozmarynu, lepiej radzili sobie z testami pamięci i innymi zadaniami umysłowymi, w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili. Naukowcy sądzą, że jeden z jego związków, zwany 1,8-cineolem, może zwiększyć aktywność mózgu.

Kurkuma: Ta żółta przyprawa zyskuje dużo szumu i nie bez powodu. Jest to dobre źródło kurkuminy, przeciwutleniacza, który łagodzi stany zapalne. Badania sugerują, że kurkumina może pomóc złagodzić ból i zmniejszyć szanse na zawał serca. Inne badania pokazują, że regularne spożywanie nawet niewielkich ilości kurkumy może pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu choroby Alzheimera, prawdopodobnie poprzez zapobieganie powstawaniu płytek mózgowych prowadzących do demencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *