Zioła na trawienie – 10 popularnych ziół trawiennych i ich korzyści dla zdrowia

Niedawno wzięliśmy udział w kursie wprowadzającym na temat znaczenia naszego układu trawiennego i tego jak działaja zioła na trawienie. Kurs prowadził Alex Laird, jeden z założycieli Living Medicine, organizacji charytatywnej, której celem jest ponowne zaznajomienie nas wszystkich z wykorzystaniem żywności i ziół do codziennej opieki zdrowotnej, dzielenie się wiedzą w różnych kulturach.

Zioła na trawienie oraz układ trawienny

Dziewięćdziesiąt procent serotoniny powstaje w jelicie. Czy wiesz, że serotonina pomaga organizmowi regulować lęk, szczęście i nastrój? Poprzez dobre odżywianie i karmienie zdrowych bakterii w jelitach, zdolność organizmu do generowania serotoniny jest znacznie zwiększona, dzięki czemu czujesz się bardziej zrelaksowany, szczęśliwy i pewny siebie.

Układ trawienny jest obecnie postrzegany jako fundamentalny dla naszego ogólnego stanu zdrowia w większości tradycyjnych systemów medycznych. Trawienie ma silny wpływ na nasz system nerwowy, hormonalny i odpornościowy. Rola żywności jest obecnie coraz częściej uznawana w warunkach, które nie były wcześniej związane z dietą: zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub stwardnienie rozsiane; problemy z nastrojem i zachowaniem, takie jak autyzm, depresja; zaburzenia zwyrodnieniowe, takie jak choroba Alzheimera i zapalenie stawów; stany alergiczne, w tym astma i egzema. Zapalenie leży u podstaw tych i najbardziej chronicznych chorób, takich jak otyłość, choroby serca i nowotwory. Możemy modyfikować te niszczące reakcje zapalne przez rodzaje jedzenia, które jemy i sposób ich spożywania. Typowe problemy, takie jak zgaga, niestrawność i zaparcia, można opanować, rozumiejąc, jak używać pożywienia, ziół i przypraw do samodzielnej pielęgnacji.

Istnieją oczywiście inne czynniki, które wpływają na nasze zdrowie trawienne, takie jak obciążenie stresowe: sen, dieta, alkohol, palenie tytoniu, waga, czynność wątroby, krążenie, nastrój, ćwiczenia, substancje chemiczne, jakość żywności itp., ale możesz zacząć wspierać swój układ trawienny. Ale jak ? Odpowiedż – zioła na trawienie!

Popularne zioła oraz ich korzyści dla zdrowia

Oto kilka typowych trawiennych ziół, które należy eksperymentować z gotowaniem, wraz z ich korzyściami zdrowotnymi:

1. Imbir

Imbir jest rozgrzewający i uspokajający do trawienia, przeciwwymiotny i przeciwdrobnoustrojowy do wielu powszechnych błędów żołądkowych. Ogrzewa zimne dłonie i stopy.

Imbir

2. Kurkuma

Kurkuma jest wiatropędna – co oznacza, że może złagodzić wzdęcia, wsparcie wątroby, działanie przeciwbakteryjne i silne działanie przeciwzapalne.

3. Koper włoski

Koper może również pomóc złagodzić wzdęcia i stymuluje wątrobę. Poprawia apetyt, zwiększa produkcję mleka i łagodzi kolkę. Usuwa nieżyt górnych dróg oddechowych, działa zmętniająco na zapalenie spojówek i działa równoważąco estrogenowo.

4. Kminek

Kminek jest najwyższym ziołem dla układu trawiennego, łagodzi skurcze żołądka i mdłości, pomaga usunąć gaz z jelita i zapobiega fermentacji w żołądku.

5. Cynamon

Cynamon jest rozgrzewającym bodźcem dla apetytu i krążenia. Przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Pomaga zmniejszyć poziom cukru we krwi i owrzodzenie powodujące Helicobacter pylori.

6. Czosnek

Czosnek

Czosnek jest przeciwdrobnoustrojowy i probiotyczny ze względu na inulinę i inne związki, które wspierają układ sercowo-naczyniowy. Cebula, szalotka i por itp. Należą do tej samej rodziny z rodzaju Allium i mają podobne działanie.

7. Rozmaryn

Rozmaryn to pobudzające wiatropędność zioło, która pomaga oczyścić wątrobę.

8. Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa działa odświeżająco, przeciwskurczowo, chłodząco i przeciwbakteryjnie. Przydaje się w kaszlu i przeziębieniu, wspomaga czynność wątroby i pomaga powstrzymać swędzenie przy stosowaniu zewnętrznym.

9. Koper

Koper uspokaja i może być stosowany jako środek uspokajający. Przydatne jest promowanie spokojnego snu, rozpraszania bólu kolki i skurczy. Jeden z kluczowych w liście „zioła na trawienie”.

10. Ziele angielskie

Ziele angielskie ogrzewa się i osiada do jelit. Zawartość eugenolu promuje enzymy trawienne, działa przeciwbólowo i antyseptycznie. Najbardziej korzystne po posiłku.

Film o skuteczności ziół

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *