Zioła w kuchni – Top 10 najlepszych, które musisz mieć

Każdy dobry kucharz powinien mieć zioła w kuchni na patio, w ogrodzie warzywnym, albo nawet rosnące w pomieszczeniu w słonecznym oknie kuchennym.

Te zioła w kuchni ogrodowej to takie, których używam cały czas

Identyfikacja ziół może być wyzwaniem, ponieważ wiele z nich ma liście, które wyglądają podobnie. Wiele z tych ziół to byliny, co oznacza, że jeśli znajdziesz się we właściwych strefach, będą wracać rok po roku. Nawet w chłodniejszych klimatach wiele wieloletnich ziół może wytrzymać zimową pogodę.

Jeśli klimat jest zbyt zimny, po prostu spróbuj uprawiać zioła w pomieszczeniach. Roczne zioła w  kuchni i niektóre zioła byliny można hodować w pomieszczeniach przez cały rok.

Na naszym pokładzie mamy duży ogród, w którym rosną zarówno zioła, jak i warzywa. Łatwo jest podlewać, w zasięgu kuchni i wygląda świetnie również na naszym patio! Używamy ziół przez całe lato, a potem po prostu je zostawiamy w zimie. (niektórzy nawet rosną!).

Jeśli nie masz luksusu ciepłej pogody przez cały rok, wszystkie te rośliny mogą być uprawiane jako rośliny domowe w słonecznym oknie. Istnieje wiele sposobów na zachowanie świeżych ziół do wykorzystania w miesiącach zimowych.

Oto nasza lista: zioła w kuchni ogrodowej – top 10 najlepszych. Niektóre po prostu nie mogę się obejść, a inne tylko sporadycznie, ale wszystkie są bardzo łatwe w uprawie i sprawiają, że moje jedzenie smakuje wyśmienicie.

Tymianek

Szczytem mojej listy „zioła w kuchni” jest tymianek. To podstawowe zioło jest przydatne we wszystkich rodzajach potraw i jest prawie niezbędne w kuchni francuskiej. Maleńkie liście odrywają się od łodyg. Nie jest wymagana żadna kostka. Jest bardzo łatwe w uprawie i udało mi się ją utrzymać nawet w zimie. Dobrze łączy się z wieloma innymi ziołami i ma ziemisty smak.

Bazylia

Niestety, to zioło jest roczne, a nie wieloletnie, ale łatwo rośnie z nasion lub sadzonek, więc nigdy nie jestem bez niego. Basil jest szeroko stosowany we włoskich potrawach, a także w wielu innych śródziemnomorskich przepisach. I gdzie byłoby pesto bez tego wszechstronnego zioła? Basil występuje w wielu formach i kolorach. Pamiętaj, aby odciąć kwiaty, aby nie dostała się tarta. Bardzo łatwo rośnie w pomieszczeniu w słonecznym oknie.

Rozmaryn

Zioło to jest tym, które utrzymuje się przez cały rok dla mnie. Używałem go trzy lub cztery razy w tygodniu. Rozmaryn ma wygląd podobny do igły i bardzo ostry aromat. Jest szeroko stosowany w kuchni włoskiej.

Uwielbiam brać gałązki z masłem i wrzucać je pod skórkę pieczonego kurczaka lub mięso na grillu. Lub spróbuj wyciąć szczeliny w pieczonej wołowinie i nadziewać je czosnkiem i rozmarynem.

Estragon

Masz zioła w kuchni? Posiadaj Estragon! Zioło to pochodzi z Azji, ale często uważa się je za podstawę francuskiej kuchni. Estragon ma lekki lukrecjowy smak, który dobrze łączy się z wieloma wyborami białkowymi. Uwielbiam używać go pokrojonego na tuńczyka.

Świeży estragon nie jest jednym z ziół zwykle sprzedawanych w supermarkecie, więc posiadanie własnego jest koniecznością. Na szczęście jest to roślina wieloletnia, więc po uzyskaniu rośliny zwykle odzyskuje się ją w następnym roku.

Oregano

To wieloletnie zioło pochodzi z Grecji i Włoch. Oregano jest szeroko stosowane we włoskich sosach i potrawach z makaronu przez Włochów, a Grecy je posypują sałatkami. Jest bardzo łatwa w uprawie i wraca każdego roku.

Pietruszka

Nie ma nic tak uniwersalnego jak pietruszka i jest to jedno z najpotrzebniejszych ziół w ogrodach kuchennych. Istnieje wiele jego odmian o różnych fakturach i kształtach liści. Pietruszka służy jako dodatek do wielu potraw restauracyjnych. Kiedy twoja płyta wygląda trochę blado i potrzebuje „małego czegoś”, sięgnij po pietruszkę!

Kolendra

Jeśli kochasz guacamole, upewnij się, że zioła w kuchni posiadają kolendre. Zioło to pochodzi z południowej Europy, a także z Bliskiego Wschodu i jest podstawą curry. Potrawy meksykańskie również powszechnie go używają. Jest bardzo aromatyczne i ma nutę anyżu. Nie jest to zioło, którego często używam, ale zawsze mam trochę pod ręką na imprezy, ponieważ to czyni najlepszy guacamole w historii! Jest to roczne, więc trzeba będzie zaczynać każdy rok, chyba że trzymasz go w domu.

Szczypiorek

Wyhodowałbym tę roślinę tylko po to, żeby posypać pieczone ziemniakami ze śmietaną. Ma lekki smak cebuli i, jako dodatkowy bonus, najładniejsze kwiaty. Szczypiorek jest uważany za wieloletni, ale mam problemy z uzyskaniem ponad dwóch lat. Szczypiorek jest również świetny w dipach.

Szałwia

Szeroko stosowane w kuchni śródziemnomorskiej, wszyscy znamy szałwię ze względu na święta. Szałwia jest odwieczna i bardzo wytrzymała.

Mięta

Ostatnie zioło w liście zioła w kuchi. Mam trochę nienawiści do związku z miętą. To żarłoczny rozrzutnik i przejmie łóżko ogrodowe, jeśli nie będziesz ostrożny. Trzymam teraz moje w doniczkach i wciąż mam trudności z utrzymaniem go pod kontrolą.

Ale uwielbiam smak mięty na deserze. Mięta świetnie smakuje w koktajlach i innych napojach, jest cudownym jogurtem sezonowym jako przystawka na curry i przydatny na wiele innych sposobów.

Zioła mogą być roczne, dwuletnie lub wieloletnie, podobnie jak kwiaty. Dla mnie większość to rośliny wieloletnie, ale zawsze jest ich kilka, które muszę co roku przesadzać. Warto jednak, by aromat, który zioła dają moim przepisom był zawsze pod ręką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *