Zioła na zaparcia – top 8 skutecznych

Oprócz pożywienia istnieją także zioła na zaparcia, które są naprawdę korzystne w łagodzeniu zaparć. Osoby z przewlekłym zaparciem muszą brać pod uwagę przyczynę – leki, złą dietę, stres, brak wody itd. – zamiast leczyć objawy. Jednak niektóre z poniższych ziół mogą zapewnić ulgę i powinny być bezpieczne w dłuższej perspektywie – chociaż należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, jeśli pacjent ma jakiekolwiek leki lub choruje, ponieważ niektóre zioła na zaparcia mogą wchodzić w interakcje i nasilać objawy, lub zmniejszyć wpływ leków.

Zioła na zaparcia – 8 najlepszych

1. Aloe Vera

Być może słyszałeś o Aloe vera stosowanym miejscowo dla takich rzeczy jak oparzenie słoneczne, ale jest również uważany za naturalny środek przeczyszczający. Możesz kupić sok z Aloe vera we wszystkich dobrych sklepach ze zdrową żywnością – świetnie nadaje się do dodania do smoothie lub soku!

2. Śliski wiąz

Śliski wiąz to kolejne zioło na zaparcia preferowane przez pracowników służby zdrowia, które pomaga złagodzić zaparcia, ponieważ ma bardzo kojący i smarujący wpływ na przewód pokarmowy. Podobnie jak Aloe vera, jest gojący i odżywiający, a także jest świetny, jeśli cierpisz na jakiekolwiek inne dolegliwości trawienne, takie jak skurcze żołądka.

3. Kozieradka

Kozieradka jest bardziej tradycyjnie znana jako zioło do gotowania, ale wiadomo również, że nasiona pomagają rozłożyć żołądek i łagodzą zaparcia. Kozieradka jest również dobrym źródłem błonnika i zawiera kluczowe witaminy i minerały. Zamiast kupować go w formie suplementu, zawsze najlepiej jest spożywać pokarm w swoim naturalnym stanie, więc zacznij dodawać kozieradkę do zup, zapiekanek i curry, aby uzyskać pełne korzyści i efekty zmniejszające zaparcie w tym samym czasie.

4. Dmuchawiec

Dmuchawiec działa jak naturalny środek przeczyszczający i można go pić jako herbatę,  dodawać do sałatek w lecie (najpierw upewnij się, że myjesz je dobrze!).

5. Pokrzywa

Niczym mniszek lekarski, pokrzywa może być wypita jakp herbata i jest naturalnym środkiem przeczyszczającym.

6. Szczaw

Szczaw ma lekko kwaśny smak, ale może być dość łatwo używany do gotowania i ma naturalne właściwości przeczyszczające. Lub jeśli lubisz ten smak, możesz przygotować własną herbatę, mocząc liście w gorącej wodzie.

7. Rokitnik zwyczajny

Rokitnik to kolejne zioło, które może przynieść korzyści pacjentom z zaparciami, szczególnie tym, którzy nie piją wystarczającej ilości wody! Rokitnik zawiera wszystkie ważne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega 7, które są znane z pomagania w pokryciu przewodu pokarmowego i smarowania błon śluzowych, zapewniając zdrowe trawienie i bardziej płynny ruch stolca. Zawiera również witaminę A i niektóre witaminy z grupy B, więc jest dobrym dodatkiem do diety.

8. Senna

Liście i strąki rośliny Senna są lecznicze i dobrze znane ze skutecznego działania przeczyszczającego. Być może słyszałeś o tym wcześniej, ponieważ znajduje się on w wielu lekach dostępnych bez recepty.

Kiedy spróbujesz któregokolwiek z powyższych ziół, zacznij powoli, ponieważ wpływają one na wszystkich inaczej. Niektórzy ludzie znajdą konkretne zioło, nic dla nich nie robią, podczas gdy inni mogą uznać to za potężny środek przeczyszczający. Jak zwykle, sprawdź u swojego lekarza, czy masz jakiekolwiek schorzenia, jesteś w ciąży lub przyjmujesz leki, ponieważ zioła na zaparcia mogą być bardzo silne i mogą mieć szkodliwy wpływ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *