Zioła na zgagę. Leczenie zgagi herbatkami ziołowymi

Wystarczy zażyć kapsułkę, aby pozbyć się dolegliwości związanych ze zgagą. Pytanie tylko – czy warto, skoro istnieją zupełnie naturalne metody walki z tego typu problemami? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są zioła na zgagę. Warto dowiedzieć się, jakie zioła na zgagę działają sposób skuteczny.

Zioła na zgagę – jak uniknąć problemów ze zgagą?

Zgaga jest uciążliwą dolegliwością. Powstaje na skutek osłabienia mięśni zwieracza przełyku lub też niepoprawnej jego pracy. To powoduje cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Tak nieprzyjemne uczucie pojawia się na skutek występowania w przełyku soku żołądkowego, bogatego w kwas solny. Niektórzy odczuwają tak silne pieczenie i szereg innych dolegliwości, iż przestają przez to normalnie funkcjonować. Chcąc uniknąć zgagi, trzeba automatycznie unikać wszystkiego, co tę zgagę wywołuje, a więc: zbyt dużej ilości posiłków w ciągu dnia, nadużywania ostrych przypraw, dużej ilości kwaśnych potraw, używek, niektórych leków, ciągłego stresu czy zaparć. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, pozostaje już tylko rozpocząć skuteczną walkę z dolegliwościami, jakie się z nią wiążą. Na szczęście metod jest wiele, także tych naturalnych, w stu procentach bezpiecznych.

Leczenie zgagi herbatkami ziołowymi

Świetnym sposobem na zgagę jest herbata z imbiru. Korzeń tej rośliny pozytywnie służy w eliminowaniu licznych dolegliwości żołądkowych i trawiennych. Wystarczy więc tylko wypić tę herbatkę na pół godziny przed posiłkiem. Przygotowanie jej jest bardzo proste. Proporcje są następujące – 1 łyżeczka świeżo startego korzenia imbiru na szklankę wrzącej wody. Zaparzać herbatę trzeba przez 10 minut.

Czytaj dalej – najlepsze zioła na alergię (i jak z nich korzystać)

Wbrew pozorom równie dobrą skutecznością w tym zakresie wykazuje się kminek. Pobudza wydzielanie soków trawiennych. Tak więc ułatwia trawienie oraz zapobiega wzdęciom. W czasie zgagi warto przygotować napar z kminku, inaczej herbatkę i pić ją nawet każdego dnia. Na szklankę wrzątku trzeba zastosować 2 łyżeczki kminku. Zaparzać herbatkę powinno się przez 10 minut.

Herbatkę na zgagę można też przygotować z rośliny, jaką jest rdest wielokwiatowy. Związki, jakie się w nim znajdują bardzo pozytywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego. Wówczas łagodzą objawy zgagi. Wystarczy pić herbatkę regularnie, aby wyeliminować pieczenie w przełyku i tym sposobem zyskać dobre samopoczucie.

Ponadto, w sklepach i aptekach na pewno można dostać gotowe herbatki z różnych ziół i ciekawych składników, które mają służyć eliminowaniu tego nieprzyjemnego uczucia. Warto rozejrzeć się, co jest w sprzedaży i zaopatrzyć się w jeden z tych skutecznych produktów.

Zioła na zgagę – co na zgagę w ciąży

Zgaga u przyszłych mam powodowana jest zmianami fizjologicznymi. Wzrasta u nich stężenie progesteronu, co przyczynia się do rozluźnienia zwieracza przełyku. Dodatkowo także rosnące dziecko naciska na narządy wewnętrzne, co przyczynia się do cofania się treści pokarmowej do przełyku. W ten właśnie sposób pojawiają się objawy zgagi.

Kobiety w ciąży muszą szczególnie uważać na to, co jedzą i piją, a przede wszystkim na leki, które stosują. Chodzi mianowicie o to, że w tym stanie powinny myśleć nie tylko o swoim zdrowiu i samopoczuciu, ale również o zdrowiu i samopoczuciu swojego dziecka. Leki szkodzą, więc jeżeli chodzi o zgagę, najlepiej ratować się typowo domowymi metodami. Nim jednak którakolwiek z kobiet przejdzie do stosowania rozmaitych preparatów i przygotowywania tych specyfików, powinna uświadomić sobie, że jest kilka sposobów, które pozwolą zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. Oto i one.

Kobieta w ciąży chcąc uniknąć zgagi powinna przede wszystkim unikać nadmiernego jedzenia obciążającego żołądek. Zaleca się, aby ciężarna jadła większe ilości małych posiłków, a unikała z kolei trzech bardzo obfitych. Warto, aby nosiła luźniejsze ubrania nieobciskające brzucha i talii. Ważne jest nawet to, aby wolno i spokojnie przeżuwała posiłki. Należy pamiętać, że do zgagi bardzo często przyczyniają się takie pokarmy jak gorące, pikantne i smażone potrawy, mięsa konserwowe, czekolada, kawa, herbata, cukier, alkohol czy mięta. Znaczenie ma także pozycja snu. Otóż najlepiej, by kobieta ciężarna w czasie snu miała podniesioną głowę na około 20 cm. Chodzi tu o to, aby nie uciskać zastawki żołądka. Ciężarna powinna dodatkowo unikać napojów gazowanych, substancji zawierających sól lub dwuwęglan sodu.

Jeżeli natomiast przeciwdziałanie zgadze nie pomoże, pozostaje już tylko z nią walczyć, ale walczyć domowymi metodami. Jest ich kilka. Kobiety ciężarne mogą ratować się w tym przypadku imbirem, który dodatkowo działa na mdłości. Podobno skutecznością wykazuje się też prawoślaz bogaty w śluzy tworzące ochronę w przewodzie pokarmowym i osłaniające przed niekorzystnym działaniem kwasu solnego. Kobietom ciężarnym poleca się również kwiat lipy. Zawiera on substancje śluzowe, które zmniejszają uczucie pieczenia w przełyku.

Podsumowując, zgaga to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość, która prowadzi do złego samopoczucia. Dotyka sporą liczbę osób, głównie ze względu na niewłaściwą dietę, czasem z powodu innych dolegliwości zdrowotnych. W każdym razie trzeba z nią walczyć. Jeżeli trudno jest jej zapobiegać, to nie pozostaje nic innego, jak tylko rozpocząć intensywną walkę i to najlepiej poprzez stosowanie naturalnych metod. Naturalne sposoby z reguły zobowiązują do wykonania wielu czynności, na przykład w celu przygotowania naparu – herbatki. Jednak to zajmuje chwilę, a efekt jest satysfakcjonujący.

Na to, co stosują i zażywają w czasie zgagi, uważać powinny kobiety w ciąży. Im zaleca się wyłącznie zioła, w szczególności zioła na zgagę i to wybrane. Chodzi tu o to, aby nie narażać zdrowia ani tym bardziej życia ich dziecka.

Zgaga może pojawiać się codziennie. W niektórych przypadkach jest wręcz nie do wytrzymania. Wówczas nie wystarczy tylko z nią walczyć. Należy też przeciwdziałać. Bez sensu nieustannie i każdego dnia pić zioła na zgagę po to, aby pozbyć się tego nieprzyjemnego pieczenia. Jeżeli można, to lepiej robić co tylko się da, aby w ogóle go nie wywoływać. W każdym razie jedno jest pewne. Mając zgagę lepiej sięgać po naturalne metody, zamiast od razu „lecieć” do apteki po farmakologiczne specyfiki. Tak będzie lepiej dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *